Ajándékot kapnak a keletnémetek, mégis fanyalognak – "Eljött a paradicsom", 1990. március 31.
Olcsóbb a csokoládé, de nem édesebb. Sőt a gyártónak keserű – kezdődik a máig tartó kelet-nyugati gyanakvás első fejezete.
Olcsóbb a csokoládé, de nem édesebb. Sőt a gyártónak keserű – kezdődik a máig tartó kelet-nyugati gyanakvás első fejezete.
A magyar spekulánsok is készültek a puha-kemény márkaváltásra, románbarát marad a pártlap, és szovjet láger nyomai bukkannak fel – epizódok az NDK utolsó tavaszából.
Szabad választás az NDK-ban – először és utoljára. Közben Honecker-élménytúrák, valamint Trabant soron kívül.
Felbukkan a nagy cél: a keletnémetek olcsón kapják meg a nyugatnémet márkát.
Visszaadták a babaruhát, avagy amikor az NDK-s gyerekholmi már se olcsón, se drágán nem volt jó.
Az NDK-ban még az apróhirdetési újság is tükrözte 1990 elején, hogy nagy változások zajlanak. És a maga teljes valójában eljött a paradicsom, ez lett sorozatunk címe is. De hogy jön ide a kék csempe?
Mire jó a német egyesítés? Hogy vasárnap kényelmesen lehessen étteremben ebédelni. Időutazás és hangulatkép Mecklenburgból.
Amikor Angela Merkel politizálni kezdett 90 elején, a leendő Németországot még nem olyannak képzelték, mint amilyennek ő kancellárként megkapta.
A kommunista pártvezért hazaárulással vádolják, már csak az evangélikus egyház ad otthont neki, közben nyugati valutáért kínálják Erich Honecker életművének központi darabját, a berlini falat, de ő ezt már nem érti. Abszurdok a 30 évvel ezelőtti NDK-ból.
A Neues Deutschlandban kapitalisták foglalták el a kommunisták helyét, az állampárt kis híján feloszlott, és ingyen osztogatták (egy kicsit) a nyugati cigarettát – a változás jelei az NDK-ban 1990 elején.
Jogosultak-e kedvezményes valutaárfolyamra a többgyerekesek vagy a nyugdíjasok? – jellegzetes NDK-kérdés, ahogyan az is, mit keres Mocsok-Ede, az őskommunista propagandista a nyugati tévében.
A boltokban kerestek bűnbakokat, de a kormányszóvivő nem érti, miért baj a külföldiek megkülönböztetése. Egy átmeneti kormány hétköznapjai az NDK-ban.
Nem kellett sem a moszkvai kenyér, sem a reformkenyér a kelet-berlini főpékmesternek, pedig Moszkvában Gorbacsov már új receptekkel dolgozott. Aztán Berlinben is nagyon megváltozott a menü. Év végi összefoglaló '89-ből – szűk két hónappal a berlini fal leomlása után.
Amíg a Brandenburgi kapu zárva, addig a német kérdés nyitva – szólt évtizedeken át a politikai bölcsesség. És a kaput a 30 évvel ezelőtti karácsonyra nyitották ki, majdnem két hónappal a történelmi berlini falbontás után.
Végre banánhoz jutni – ez volt Nyugat egyik fő vonzereje a keletnémetek szemében. De az elválasztott németeket összehozta az NDK-s erotika és a szimfonikus muzsika is.
A berlini fal leomlása után egy hónappal lett hivatalosan is utazási szabadság a két Németország között, de attól fogva az NDK-sok nem kaptak ajándék pénzt.
1989. november 9-e után keletnémetek milliói számára vált tapinthatóvá a falon túli világ. Döntő többségük visszatért otthonába, de nem lehet tudni, milyen társadalmat akar ott ezek után „építeni”. S az európai status quót létrehozó nagyhatalmak is elbizonytalanodtak: ugyan mit kezdjenek az egyre életidegenebbé váló jaltai alkuval s a rá épülő német gubanccal. Alább a HVG akkori cikkét olvashatják a sorsdöntő eseményről és a német újraegyesítés esélyeiről.
Ezért aztán az immár egységes berlini rendőrségnél 6 ezer pisztolyt kiselejteznek, mégpedig azokat a szovjet, Makarov típusú fegyvereket, amelyeket a volt kelet-berlini népi rendőrség hozott magával az egyesítésbe - emlékezik vissza az egykori berlini rádiótudósító a húsz évvel ezelőtti eseményekre a Német Egység visszatekintő blogon.
"Már csak idő kérdése, mikor ütnek agyon egy lengyelt a Berlin és Odera-Frankfurt közötti autópályán" - emlékezik vissza a húsz évvel ezelőtti eseményekre a Német Egység blog szerkesztője, az egykori berlini rádiótudósító.